+36 70 940 6915
H-2536 Nyergesújfalu, Hészobai köz 3.

Pácolás , vízkőeltávolítás

Ezen az oldalon csak a szénacél és a „vegyes” szerkezeti anyagú rendszerek pácolási passziválási megoldásainkat mutatjuk be. A tiszta rozsdamentes rendszerek kezeléséről a gyógyszeripari technológiáknál olvashatnak bővebben.

A szénacél rendszerekben sok esetben fordulnak elő nem kívánatos korróziós jelenségek, amelyeknek számos nem kívánt következménye lehet. A korróziónak számos formája létezik, a forrástól és a korróziót kiváltó mechanizmustól vagy folyamatoktól függően.

A korrózió megjelenése alapvetően két okból, és két időpontban történhet:

  • Gyártás közben üzembe helyezés előtt megjelent „vakrozsda”
  • Üzemeltetés során megjelenő korrózió

Gyártás/szállítás/szerelés közben üzembe helyezés előtt

A legtöbb új szénacél berendezések elemei (csövek, tartályok) hőcserélő vízoldali felülete a gyártó által passziválva van.  A passziválás azért történik, hogy minimálisra csökkentsék a rozsdaképződést a légköri korróziónak való kitettségből, és biztosítsák a szénacél felületek védelmét az alkatrészek üzembe helyezése előtt.

Összeszerelés után esetleges karimák felhegesztés után a rendszert nyomáspróbának vetik alá. Ilyenkor a hidroteszt vizétől, amely általában nem kezelt víz vagy az utólagos megmunkálások során keletkezett behatások következtében rozsdafoltok jelennek meg

Amennyiben nincs passziválva berendezés/rendszer az üzembe helyezés előtt, vas-oxid (rozsda) képződik és feloldódik a tápvízrendszerben. Ez korróziós problémákat okozhat a rendszerben és a tápvíz elszennyeződése miatt az eddig még tiszta helyeken is.

Üzemeltetés során megjelenő korrózió

A hűtő- és kazánvízrendszerekben az acélfelületet a tápvízhez adagolt vegyszerekkel védik. A vegyszereknek a rendszer típusától függően több funkciójuk van:

  • Lúgosító anyagok. Cél a pH érték növelése a savas korrózió megelőzése érdekében
  • Diszpergáló, komplexképző szerek. Cél a vízkő kiválás megelőzése vagy a kiváló vízkő iszapolható formává alakítása.
  • Inhibitorok, oldott oxigén megkötők. Cél a különböző idegen anyagok (CO2, kloridok stb.) korróziós hatásának blokkolása
  • Cél a baktériumok és egyéb élő organizmusok elszaporodásának megakadályozása

A vegyszerek idővel elfogynak, ezért fontos a víz minőségének folyamatos ellenőrzése, hogy megakadályozzuk a vízkő kicsapódását vagy a korróziós folyamat beindulását. Sok esetben a vízkezelés ellenére valamelyik tápvízparaméter átlépi a kívánatos hatértéket és a szerkezeti anyag korróziós károsodást szenved.

szennyeződés eltávolítására és a csőfelület passzív rétegének újraépítése nem egyszerű feladat. Ebben az esetben már figyelembe kell venni a kialakult lerakódás minőségét, mennyiségét, és a tisztításban részt vevő szerkezeti anyagok minőségét és az esetleges munka és környezetvédelmi kockázatokat.

Miért fontos eltávolítani a rozsdát?

A rozsda réteg lecsökkenti a cső hőátadásának hatásfokát. Ez egyrészt hőveszteséget okoz, másrészt további korróziós folyamatokat indít, illetve gyorsít meg.

A rozsda, mint korróziós termék egy ré-sze leválik a felületről és gyengébb áramlási helyeken lerakódik, felhalmozódik.

Az iszapos rozsdás helyeken megnő a biofilm kialakulásnak valószínűsége. A biofilm korróziós, illetve nyitott rendszerű hűtési rend-szereknél egészségügyi veszély is.

Rozsda eltávolítás vegyszerei

A rozsda (vas-oxidok) eltávolítása (pácolás) általában savas tisztítószerrel történik. A sav reakcióba lép a vas-oxiddal, és hidrogénfejlődés mellett oldatba viszi a vas ionokat. Ezek a savak nemcsak a vas-oxidot oldják hanem a tiszta vasat is, ezért minden esetben korróziós inhibitorokat kell alkalmazni a pácolás során.  A korróziógátló csökkenti a sav korróziós sebességét és megvédi a felületet az esetleges túlpácolástól.

Kombimált ötvözött elemet tartalmazó rendszerek esetén nehéz eltávolítani a rozsdát általános tisztítószerekkel. Nem minden sav alkalmas ötvözethez vagy ezek kombinációjához, és bizonyos savak galvanikus korróziót vagy bevonatot okoznak. Halogéntartalmú savak, amelyek jól használhatóak szénacélhoz, lyukkorróziót okoznak a nemesacél szerkezetben. A magasan ötvözött acélokhoz használható savak többsége erősen korrozív a szénacélokhoz. A „soft” savak, amelyek mindkét acélfajtán használhatóak korlátozott mértékben oldják a vízkövet vagy a vas-oxidot.

Cégünknek minden jelenleg használatos pácolási és passziválási technikához van saját vegyszere és technológiája. Mindezek mellett kifejlesztett egy új technológiát, amely jelentősen megkönnyíti a passziválási folyamatot és hosszan tartó védelmet nyújt az acél felületnek.

Ezt az új vegyszert folyadék SVLETOPASS és szilárd RUSTSTOP formában is forgalmazzuk.

A SVELTOPASS és RUSTSTOP egyik fő előnye a termék pH-értéke, így biztonságosan használható a személyzet, a környezet és a berendezések számára. A SVELTOPASS és RUSTSTOP előnyei:

  • pH semleges oldat
  • rozsda eltávolítás és passziválás egy lépésben
  • kevesebb szennyvíz keletkezik
  • nem korrozív az ötvözetekre vagy ötvözetek kombinációira
Fotó: sveltopass

A SVELTOPASS és RUSTSTOP használatának korlátjai is vannak.

Mivel a termék nem sav alapú, nem távolítja el a vízkő jellegű lerakódásokat. A speciális körülmények között képződő nehezen eltávolítható vas-oxidok bizonyos típusai, mint például a magnetit (nagynyomású gőzkazánokban) illetve a szilikátok.

Ruststop és Sveltopass előnyei